W rywalizacji sołectw zwyciężyła wieś Stare Jemielite i mieszkańcy tej miejscowości wywalczyli wyjazd do Wilna. Ze względu znakomitą postawę w konkursie pozostałych sołectw decyzją Wójta – Rafała Pstrągowskiego przedstawiciele wsi Wszerzecz, Truszki i Sierzputy Marki zostali zaproszeni i uczestniczyli w wyjeździe.
50-osobowa grupa wraz z Ks. Proboszczem – Tomaszem Wilgą i Panią Anną Truszkowską z Gminnego Ośrodka Kultury w Śniadowie wyjechała na jednodniową wycieczką w dniu 1 października 2016 r.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania katedry wileńskiej, położonej w historycznym centrum Wilna. Kolejnym miejscem zwiedzania była Ostra brama z Cudownym Obrazem Matki Boskiej. Od Ostrej Bramy kierowaliśmy się w stronę Starego Miasta podziwiając kościół św. Teresy, cerkiew św. Ducha ze wspaniała nawą główną, kościół św. Kazimierza, kościół św. Anny, hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki. W Wilnie przez wieki silnie związanym z Polską i Polakami nie sposób było nie zauważyć polskich akcentów - są widoczne na każdym kroku, w nazwach ulic czy historycznych tablicach, tak jak Domy w których mieszkali Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.
O godz. 14.00 byliśmy na mszy św. W kaplicy Ostrobramskiej koncelebrowanej przez naszego księdza proboszcza, księdza z Polski i księdza z Białorusi.
Po mszy udaliśmy się na obiad do polskiej restauracji ale ze specjałami kuchni litewskiej. Były bliny i kołduny oraz deser. Po odpoczynku przy obiedzie kontynuowaliśmy nasz spacer po starym Wilnie. Kościół św. Piotra i Pawła wprawiał w zachwyt a szczególnie jego sklepienie. W następnej kolejności odwiedziliśmy cmentarz na Rossie oraz mauzoleum Matka i Serce Syna czyli grób Matki Marszałka Piłsudskiego i jego serce, oraz groby Polskich Legionistów poległych w latach 1919-1921. Spoczywają tam również żołnierze polegli w roku 1939 i żołnierze AK.
Stare Wilno opuściliśmy w godzinach popołudniowych, udając się w drogę powrotną do Polski.