Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie

2018-04-30 11:42
Obchody Święta Pułkowego stały się już tradycją upamiętniającą historię 3 Pułku Strzelców Konnych w Śniadowie.
Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie

 Tegoroczna 3 edycja Święta Pułkowego  wpisana została w uroczystości obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Organizatorami święta byli: Wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski oraz Dowódca Batalionu Dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – ppłk Wojciech Łączyński.

Niedziela 29 kwietnia br. przywitała zaproszonych gości i mieszkańców gminy Śniadowo piękną i słoneczną pogodą. Z zaproszenia organizatorów skorzystali: Pan Lech Kołakowski – Poseł na Sejm RP, Pani Agnieszka Muzyk – Z-ca Prezydenta Miasta Łomży, Pan Lech Szabłowski – Wicestarosta Łomżyński, Pan Jarosław Kulesza – Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego, Pan Sławomir Skwarek – Wójt Gminy Adamów (woj. lubelskie) z małżonką, rtm. kaw. Dariusz Waligórski – przedstawiciel Szwadronu Toporzysko w barwach 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego wraz z małżonką, kpt. Robert Sokołowski – przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży.

Święto rozpoczęła Msza Święta sprawowana w Kościele Parafialnym pw. WNMP w Śniadowie z oprawą wojskowej asysty honorowej, przy udziale pocztów sztandarowych: 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Śniadowie.

Nierozerwalną częścią uroczystości jest Apel Pamięci przy grobach poległych żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Śniadowie, który poprowadził ppłk Wojciech Łączyński. Salwą honorową uczczono pamięć poległych w walce o wolną i niepodległą Polskę. Delegacje zgromadzone na cmentarzu przy mogile poległych żołnierzy 3 Pułku Strzelców Konnych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze.

Po pierwszej części uroczystości przy akompaniamencie orkiestry wojskowej nastąpił przemarsz na Rynek w Śniadowie, gdzie odbyła się druga część obchodów. Na Rynku Wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski oficjalnie przywitał zgromadzonych gości i mieszkańców, przypomniał historię i tradycję 3 Pułku Strzelców Konnych i zaprosił wszystkich do czynnego udziału w pikniku militarnym.

Wokół Rynku 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana zaprezentowała sprzęt i uzbrojenie wojskowe. Uczestnicy mogli m.in. zasiąść za sterami pojazdów bojowych i postrzelać na strzelnicy. Tradycyjnie duże wrażenie na zgromadzonych zrobiły pokaz musztry paradnej oraz koncert orkiestry wojskowej. Urozmaiceniem koncertu był występ chóru szkolnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz młodzieżowej orkiestry dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Śniadowie. Pokaz na Rynku był również okazją do przedstawienia swojej oferty przez 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej, którą reprezentował XIII Batalion Lekkiej Piechoty z Łomży.

Wójt Gminy składa podziękowania za współorganizację uroczystości Pani Gabrieli Piszczatowskiej - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Pani Agnieszce Walczuk - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz za przygotowanie dokumentacji fotograficznej Panu Tomaszowi Szeląg - Dyrektorowi Publicznego Gimnazjum w Śniadowie.

Tegoroczne uroczystości Święta Pułkowego wpisały się uroczystości 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Nawiązując do słów, które padły podczas wygłoszonej w Kościele Parafialnym homilii „...tam gdzie jest żołnierz Polski - tam jest Polska”, można stwierdzić, że 29 kwietnia 2018 r. w ten piękny, słoneczny dzień „Polska była w Śniadowie”.

  • Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie Uroczystości Święta Pułkowego w Śniadowie