Gmina Śniadowo uczciła pamięć poległych

2020-08-03 07:41
Gmina Śniadowo uczciła pamięć poległych

Sierpień to miesiąc pamięci o poległych żołnierzy w obronie niepodległości Polski.

Na cmentarzu parafialnym w Śniadowie pod pomnikiem, gdzie pochowano 26 bezimiennych żołnierzy poległych w walce z bolszewickim najeźdźcą w sierpniu 1920 r. Wójt Gminy - Rafał Pstrągowski oraz Przewodniczący Rady Gminy – Grzegorz Podgórski i Sekretarz Gminy – Wiesław Jemielity złożyli wiązankę kwiatów i zapalili symboliczne znicze na cześć bohaterskich obrońców Śniadowa.

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę „cudu nad Wisłą”, kiedy to w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.

Zatrzymanie inwazji bolszewickiej poprzedzone było 5 dniowym oblężeniem Łomży, gdzie w dniach 28 lipca - 2 sierpnia na piątnickich fortach żołnierze Wojska Polskiego powstrzymywali nacierających bolszewików. Wycofujący się z Łomży żołnierze stoczyli szereg potyczek z siłami Armii Czerwonej m.in. w Śniadowie w okolicach stacji kolejowej. Polegli żołnierze w dniu 2 sierpnia 1920 r. zostali pochowali w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu parafialnym. W bieżącym roku ze środków finansowych gminy pomnik został gruntownie odnowiony.

Obrona Łomży była punktem zwrotnym w historii tej wojny. W tamtym czasie liczył się każdy dzień, a tych pięć dni obrony Łomży było niezwykle ważne dla przygotowania kontrofensywy naszych sił pod Warszawą. Była to jedna z najważniejszych akcji militarnych szeregu bitew i potyczek między Bugiem a Narwią, stawianiu tamy armii bolszewickiej.

Rozbicie wojsk bolszewickich na przedpolach Warszawy 15. sierpnia sprawiło, że wojska polskie przeszły do ofensywy i już 22. sierpnia Łomża i ościenne miejscowości zostały wyzwolone. Nazywana “Cudem nad Wisłą” i uznawana przez historyków za jedną z najważniejszych bitew w historii świata obrona Warszawy, uratowała wówczas Polskę i Europę.

 

 

  • Gmina Śniadowo uczciła pamięć poległych Gmina Śniadowo uczciła pamięć poległych Gmina Śniadowo uczciła pamięć poległych Gmina Śniadowo uczciła pamięć poległych Gmina Śniadowo uczciła pamięć poległych Gmina Śniadowo uczciła pamięć poległych Gmina Śniadowo uczciła pamięć poległych