Nagroda Starosty Łomżyńskiego dla Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Śniadowie

2020-12-10 12:49
Nagroda Starosty Łomżyńskiego dla Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Śniadowie

8 grudnia br. podczas XX sesji Rady Powiatu wręczono Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję Powiatu. W kategorii kultura nagrodzono naszą Gminną Orkiestrę Dętą działającą przy GOK w Śniadowie.

Zespół, potocznie zwany „dęciakami” istnieje od 2014 roku i w tej chwili tworzy go 20 młodych muzyków - amatorów, którzy nie uczęszczają do szkół muzycznych, a pierwszych nutek uczą się właśnie podczas zajęć i prób orkiestry w GOK Śniadowo.

Kiedy ich koledzy i koleżanki mają wolne, śpią czy się bawią ONI ćwiczą na swoich instrumentach, pędzą na próby i występy. Nieraz muszą wstać wcześnie rano lub kładą się spać późno w nocy, być w gotowości koncertowej wiele godzin czy to w upale, czy w zimnie aby uświetniać uroczystości dla mieszkańców gminy Śniadowo, naszego powiatu czy poza ich granicami. 

Te dzielne dzieciaki i młodzież z Gminnej Orkiestry Dętej zostali dostrzeżeni i docenieni przez Kapitułę w składzie: Maria Dziekońska, Sławomir Dębek, Wiesława Masłowska, prof. dr hab. Ludwig Malinowski, Gabriela Dziekońska-Olszańska, Lech Malinowski i Edyta Zawojska, która nagrodziła „społeczników działających bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływających twórczo na swoje małe ojczyzny”.

Jesteśmy szczęśliwi i zarazem wdzięczni wszystkim, dzięki którym otrzymaliśmy tą cenną dla nas nagrodę począwszy od inicjatorów i pomysłodawców Pana Waldemara Borusiewicza i Ks. Mirosława Orłowskiego, po tych którzy finansowo wspierają naszą działalność, a więc Panu Wójtowi Gminy Śniadowo, Radzie Gminy Śniadowo oraz Szanownym i bardzo zaangażowanym rodzicom, nie zapominając o tych, którzy dostrzegli i docenili to, co robimy: Panu Lechowi Markowi Szabłowskiemu - Staroście Łomżyńskiemu, Pani Marii Dziekońskiej - Wicestaroście oraz całej Kapitule.

Działania prowadzone przez naszą orkiestrę obejmują naukę gry na instrumentach dętych, perkusyjnych oraz gitarze basowej. W czasie zajęć uczymy się zasad muzyki, kształtujemy słuch i wrażliwość muzyczną, a w nauczanym repertuarze realizujemy utwory stosownie do kalendarza imprez gminnych, patriotycznych czy religijnych. Pierwszymi naszymi nauczycielami byli: Pan Michał Knapkiewicz i Pan Kamil Borusiewicz. W obecnej chwili kapelmistrzem jest organista śniadowskiej parafii - Pan Adam Sagało.

Nasza orkiestra uświetniała min. uroczystości WRZEŚNIOWEGO SZLAKU organizowanego przez Szwadron Toporzysko, ŚWIĘTA PUŁKOWEGO 3 Pułku Strzelców Konnych u boku Orkiestry Wojska Polskiego oraz uroczyste nadanie sztandaru OSP Śniadowo w obecności ówczesnego Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Jarosława Zielińskiego. Brała również udział w: warsztatach świątecznych na zaproszenie Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży, ucząc kolęd najmłodszych i kolędując z uczestnikami zajęć, w FESTIWALU Orkiestr Dętych w Podgórzu, na zaproszenie PPB „PREFBET” Śniadowo zagraliśmy koncert podczas otwarcia nowej linii produkcji silikatów. Występowaliśmy również poza granicami naszego województwa podczas pielgrzymki i mszy św. pod przewodnictwem biskupa T. Bronakowskiego w intencji trzeźwości w Niepokalanowie. Wspólnie z dziecięcym zespołem śpiewaczym „MŁODE KURPIE” z Jednorożca zagraliśmy koncert kolęd w kościele parafialnym w Śniadowie. Uczestniczyliśmy dwukrotnie w oprawie muzycznej podczas „pierwszych sobót” w kaplicy w Ostrożnem. Dla uczniów SP w Szczepankowie poprowadziliśmy żywą lekcję muzyki propagującą piękno i wartość muzykowania. Wzięliśmy również udział w występie z okazji 850 rocznicy powstania Szczepankowa.

Jesteśmy przygotowani i zawsze chętni na udział w imprezach i uroczystościach o różnorodnym charakterze.  Serdecznie zapraszamy w nasze szeregi nie tylko dzieci, ale i dorosłych tak z gminy Śniadowo, jak i spoza jej granic.

Z wielką satysfakcją przyjmiemy każde Państwa zaproszenie!

 

Zdjęcia z uroczystości dzięki uprzejmości Portalu www.mylomza.pl

  • Nagroda Starosty Łomżyńskiego dla Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Śniadowie Nagroda Starosty Łomżyńskiego dla Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Śniadowie Nagroda Starosty Łomżyńskiego dla Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Śniadowie Nagroda Starosty Łomżyńskiego dla Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Śniadowie Nagroda Starosty Łomżyńskiego dla Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Śniadowie