Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie

2023-05-29 08:56
Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie

 W sobotę 27 maja 2023 roku na terenie Gminy Śniadowo przebywała delegacja partnerskiej Gminy Marklkofen wraz z samorządowcami Powiatu Dingolfing-Landau z Bawarii oraz przedstawicielami Powiatu Augsdaugava z Łotwy.

Przyjazd do Polski samorządowców z Niemiec i Łotwy związany był z ustanowieniem Błogosławionego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Patronem Powiatu Łomżyńskiego. Stosowną uchwałę w tej sprawie radni powiatu przyjęli jednogłośnie podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Łomżyńskiego w niedzielę w dniu 28 maja 2023 r. W uroczystej sesji w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży uczestniczył także Wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski.

W ramach szerszego programu pobytu zaprzyjaźnionych delegacji zagranicznych w Powiecie Łomżyńskim na zaproszenie Wójta – Rafała Pstrągowskiego goście jeden dzień spędzili na terenie Gminy Śniadowo.

Pobyt w naszej gminie rozpoczął się od zwiedzania zabytkowego Kościoła Parafialnego w Szczepankowie. Ksiądz Proboszcz – Dariusz Wizner przygotował ujmującą prezentację związaną z historią kościoła. Zestawienie archiwalnych zdjęć kościoła z aktualnym stanem renowacji poszczególnych elementów kościoła wywarło na gościach ogromne wrażenie. Prezentując dotychczasowe prace konserwatorskie Ksiądz Proboszcz stwierdził, że będzie kontynuował pozyskiwanie kolejnych środków rządowych w celu doprowadzenia do całkowitej rewitalizacji tego zabytkowego kościoła.

Kolejnym elementem programu było zwiedzania Przedsiębiorstwa Produkcji Betonów „Prefbet” w Śniadowie. Pan Jerzy Michalak – Prezes Zarządu przedstawił gościom genezę utworzenia zakładu. W chwili obecnej przedsiębiorstwo jest firmą pracowniczą z ponad 30-letnim stażem, w której pracuje 155 osób. Firma jest czołowym producentem najwyższej jakości betonu komórkowego, betonu towarowego i wyrobów betonowych.

Realizacja podjętych planów inwestycyjnych w ostatnich latach pozwoliła na modernizację i komputeryzację ciągów technologicznych, opracowanie i wdrożenie do produkcji nowych wyrobów. Pan Prezes zaprosił do zwiedzania dwóch nowowybudowanych zakładów, m.in. do produkcji bloczków silikatowych i bloczków betonowych.

Ostatnim elementem pobytu delegacji na terenie gminy była wizyta w rodzinnym gospodarstwie rolnym Państwa Małgorzaty i Dariusza Zarębów w Jastrząbce Młodej. Pan Dariusz Zaręba wraz z małżonką, synem Damianem z małżonką oraz synem Patrykiem prowadzą gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcji mleka. W 2019 roku rozbudowali swoje gospodarstwo, oddając do użytku nowoczesną oborę, co związane było ze wzrostem pogłowia bydła mlecznego. W chwili obecnej Państwo Zaręba posiadają 1100 krów i prowadzą gospodarstwo na 350 hektarach, z czego 250 ha to grunty własne, pozostałe są dzierżawione.

Skala i nowoczesność produkcji wzbudziły duże zainteresowanie gości, którzy ochoczo zadawali mnóstwo pytań, na które wyczerpująco odpowiadał Pan Dariusz Zaręba z rodziną.

Na zakończenie zwiedzania właściciele gospodarstwa ugościli zaprzyjaźnione delegacje pysznymi swojskimi wyrobami.

Podziękowania za organizację pobytu na terenie gminy Śniadowo złożyli na ręce Pana Wójta Rafała Pstrągowskiego, Burmistrz partnerskiej Gminy Marklkofen – Pan Peter Rauscher oraz Starosta Powiatu Dingolfing-Landau – Pan Werner Bumeder.

  • Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie Samorządowcy z Niemiec i Łotwy w Śniadowie