Organizatorami uroczystości byli: Dowódca Batalionu Dowodzenia 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku, Wójt Gminy Śniadowo i Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Śniadowie.
Program obchodów Święta Pułkowego rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie. W wygłoszonej homilii w intencji żołnierzy 3-go Pułku Strzelców Konnych Ks. Proboszcz – Tomasz Wilga podkreślił, że każdy naród potrzebuje bohaterów. Historia bohaterów 3-go Pułku ma na imię Polska. Żołnierze pułku poprzez swoje męstwo i odwagę nieśli za sobą pamięć o trwaniu narodu. Podkreślił obowiązek pamięci o „rycerzach”, którzy bronili polskich granic nie tylko w wymiarze religijnym, ale przede wszystkim narodowym i patriotycznym.
Historia 3-go Pułku Strzelców Konnych sięga okresu międzywojennego. Żołnierze brali udział w wojnie w 1920 roku, a także w kampanii wrześniowej 1939 roku. Ksiądz Proboszcz nawiązał do żołnierzy niezłomnych, którzy czerpali wzorce z osiągnięć i dokonań bohaterskich żołnierzy 3-go Pułku. Kończąc homilię Ks. Proboszcz powiedział, „…ileż trzeba wdzięczności, aby im podziękować za czyny w walce o niepodległą Polskę”.
Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, gdzie Wójt Gminy – Rafał Pstrągowski przywitał wszystkich zaproszonych gości, w tym w szczególności przedstawicieli służb mundurowych, 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 1 Batalionu Zmechanizowanego Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, samodzielnego Dywizjonu Kawalerii Ochotniczej, Szwadronu Kawalerii Toporzysko oraz poczty sztandarowe tych jednostek i placówek oświatowych gm. Śniadowo.
Wójt – Rafał Pstrągowski, podkreślając niezwykłe uroczystości związane ze Świętem Pułkowym, zaakcentował, że „…ta wspaniała lekcja patriotyzmu, w szczególności dla naszych najmłodszych mieszkańców - uczniów, jest dowodem na to, że pamiętamy o tych wspaniałych synach i córkach narodu polskiego, którzy walczyli, oddali krew, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju”.
Kończąc swoje przemówienie Wójt Gminy powiedział: „Niech dzisiejsza uroczystość, pełna patriotyzmu i historii, będzie naszym podziękowaniem wszystkim żołnierzom 3 Pułku Strzelców Konnych”.
Historię 3-go Pułku Strzelców Konnych przypomniał ppłk Wojciech Łączyński – Dowódca Batalionu Dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Od chwili powstania 3 Pułk wchodził w skład Garnizonu Suwalskiego. Był ostatnim pułkiem konnym, który został rozwiązany w kampanii wrześniowej 1939 roku. W chwili obecnej Giżycka Brygada jest kontynuatorem tradycji i historii 3-go Pułku Strzelców Konnych.
W dalszej części uroczystości ppłk Wojciech Łączyński poprowadził apel poległych przy udziale Kompanii Honorowej oraz Orkiestry Wojskowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Po czym zebrani gości złożyli wiązanki i kwiaty oraz zapalili symboliczne znicze przy grobie poległych żołnierzy 3-go Pułku Strzelców Konnych, którzy zginęli w walkach w miejscowości Truszki.
Ostatnim elementem uroczystości był koncert orkiestry wojskowej i pokaz musztry paradnej, pokaz sprzętu bojowego oraz umiejętności posługiwania się bronią przez Kompanię Honorową na placu przed cmentarzem parafialnym. Widowiskowe salwy sprawiły największe wrażenie na najmłodszych uczestnikach pokazów – uczniach Szkoły Podstawowej w Śniadowie, którzy z ogromnym zainteresowaniem obserwowali pokazy i spontanicznie zbierali łuski po wystrzelonych nabojach.
Szeroki udział samorządów, jednostek i organizacji wojskowych, szkół objętych patronatem pułku sprawił, że uczestnicy już teraz zadeklarowali kultywowanie spotkań i obchodów Święta Pułkowego w kolejnych latach.