Przed obeliskiem pamiątkowym przypominającym o bitwie w dniu 9 września 1939 roku spotkali się ułani ochotnicy na koniach ze Szwadronu Toporzysko, kompania honorowa i reprezentacyjna 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, uczniowie Szkoły Podstawowej im. 3 Pułku Strzelców Konnych w Śniadowie, samorządowcy i mieszkańcy Gminy Śniadowo.
Uroczystości upamiętniające rozpoczęły się polową mszą świętą sprawowaną przez Ks. Tomasza Wilgę Proboszcza Parafii pw. WNMP w Śniadowie, który nawiązał do heroicznej bitwy wrześniowej przed 80 laty. W homilii Ksiądz Proboszcz zaapelował o kultywowanie tradycji upamiętniających te ważne dla naszej ziemi wydarzenia. Uroczystą oprawę mszy zapewniła orkiestra reprezentacyjna Batalionu Dowodzenia 15 GBZ oraz chór szkolny.
Częścią obchodów było ślubowanie i pasowanie 37 pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Śniadowie. Uroczystego pasowania repliką szabli kawalerzysty Pułku 3 Strzelców Konnych dokonał por. kaw. Mirosław First w asyście ppłk Wojciecha Łączyńskiego – Dowódcy Batalionu Dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
W podziękowaniu za kultywowanie pamięci i prowadzenie akcji edukacyjnej społeczność miejscowa przekazała na ręce dowódcy wyprawy rot. kaw. Dariusza Waligórskiego okolicznościowy grawerton.
Okolicznościowe przemówienia odnoszące się do historycznych wydarzeń września 1939 r. i tragicznej w losach bitwy w Truszkach wygłosili Wójt Gminy Rafał Pstrągowski i Agnieszka Walczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śniadowie.
Oddanie hołdu poległym żołnierzom bitwy w Truszkach uczczono uroczystym podniesieniem na maszt flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu państwowego przy akompaniamencie orkiestry wojskowej i chóru szkolnego.
Przed obeliskiem z tablicą upamiętniającą delegacja Gminy Śniadowo, delegacja kawalerzystów złożyły wiązanki kwiatów zaś społeczność szkolna z nowopasowanymi uczniami złożyły symboliczne białe i czerwone róże.
Trzydniowy pobyt kawalerzystów ochotników Śniadowie zakończył się na pobliskiej polanie, gdzie przy ognisku młodzież szkolna wraz z ułanami nuciła pieśni patriotyczne posilając się gorącymi kiełbaskami, napojami i przepysznym ciastem.