Na zaproszenie komitetu organizacyjnego Obchodów BITWY O HONOR. 80 rocznicy ostatniej bitwy kampanii polskiej 1939 roku przedstawiciele gminy Śniadowo na czele z wójtem panem Rafałem Pstrągowskim, przewodniczącym Rady Gminy Śniadowo panem Grzegorzem Podgórskim oraz dyrektorami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Śniadowie - panią Agnieszką Edytą Walczuk i panem Tomaszem Szelągiem uczestniczyli w uroczystościach pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości w Woli Gułowskiej.
Po ataku Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 r. nieliczne oddziały polskie broniące wschodniej granicy wycofywały się na zachód. Z żołnierzy cofających się wzdłuż Prypeci gen. Franciszek Kleeberg zdołał utworzyć Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie", która walcząc z Sowietami przekroczyła Bug. Generał Kleeberg szedł na pomoc oblężonej Warszawie, a gdy stolica padła, postanowił zdobyć składy wojskowe pod Dęblinem. Chciał zaopatrzyć swoich żołnierzy w amunicję i medykamenty, by kontynuować walkę. Od 2 października żołnierze SGO "Polesie" jako ostatni stawiali opór najeźdźcom. Ich czterodniowe zmagania przeszły do historii jako bitwa pod Kockiem. 4 i 5 października walczono zaciekle o Wolę Gułowską, a zwłaszcza o cmentarz i okolice kościoła. Żołnierze niemieckiej 13. dywizji piechoty zmotoryzowanej musieli ustąpić przed niezwykłą determinacją Polaków. Wieczorem 5 października Wola Gułowska znów była w polskich rękach. Niestety, wobec niemal całkowitego wyczerpania amunicji, braku środków opatrunkowych i beznadziejnej sytuacji w kraju, gen. Kleeberg zdecydował się następnego dnia rano na kapitulację. Pamięć kleeberczyków uczczono tablicami pamiątkowymi w kruchcie tutejszego kościoła - Sanktuarium Maryjnego Żołnierzy Kampanii Wrześniowej. Ich żyjący koledzy przybywają tu w pierwszą niedzielę października na uroczystości rocznicowe ostatniej bitwy września 1939 r.
Żródło: polskaniezwykla.pl
W pobliżu sanktuarium znajduje się dom kultury będący zarazem Pomnikiem Czynu Bojowego Kleeberczyków. Zorganizowano w nim małe muzeum z pamiątkami związanymi z SGO "Polesie" i bitwą pod Kockiem. Na miejscowym cmentarzu, przy drodze do Turzystwa i Okrzei, znajduje się zbiorowy grób ok. 200 żołnierzy polskich poległych w bitwie o Wolę Gułowską.
Uczestniczyliśmy w Apelu Pamięci na Cmentarzu Wojennym w Turzystwie, gdzie zapaliliśmy symboliczne znicze. W towarzystwie człowieka legendy, kleberczyka z krwi i kości, żołnierza września ‘39, podpułkownika Mieczysława Żygłowicza - ponad 100-letniego, ostatniego żyjącego żołnierza zawodowego Wojska Polskiego II RP i żołnierza AK wysłuchaliśmy na przyklasztornych błoniach koncertu patriotycznego orkiestry wojskowej z Siedlec pod batutą plutonowego Michała Kryńskiego.
W wypełnionym po brzegi kościele, z rozłożonymi w nawie głównej dywanami do siedzenia dla dzieci i młodzieży, wzięliśmy udział w pokazie premierowym filmu “Ostatni bój” który opowiada historię Pułku Strzelców Konnych, którzy swój szlak zakończyli pod Wolą Gułowską i Kalinowym Dołem. Walczyli, mimo że powszechnie obwieszczono, iż wojna została już przegrana, a struktury państwowe przestały istnieć. Rozpoczęliśmy film w pozycji stojącej, od wysłuchania marszu pułkowego - Marszu Pułku 3 Strzelców Konnych.
Finał i główne uroczystości odbyły się w niedzielę 6 października. Zainaugurowała je Msza Święta przy Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. Po nabożeństwie na przyklasztornych błoniach rozpoczął się ceremoniał nadania imienia generała Franciszka Kleeberga 19. Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jednocześnie przyjmie tradycje SGO „Polesie” i będzie miała swoje święto 5 października.
Na uroczystość przybył pan Marek Łapiński - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, biskup Wojska Polskiego generał brygady- Józef Guzdek oraz wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Po ceremoniale rozpoczął się piknik militarny dla bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców i gości.