Jest nie tylko najpopularniejszym na świecie polskim pisarzem, ale także najczęściej wydawanym. Jego utwory przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, a łączny nakład jego książek przekroczył trzydzieści milionów egzemplarzy. Stanisław Lem to klasyk światowej literatury fantastyczno-naukowej.
Maturę zdał w 1939 roku, potem studiował w Instytucie Medycznym we Lwowie. Studia kontynuował na Uniwersytecie Jagiellońskim już po wojnie, bowiem wraz z rodzicami w roku 1946 został repatriowany do Krakowa. Chociaż był z wykształcenia lekarzem, to jednak praktyki lekarskiej nigdy nie podjął. Jego powołaniem szybko okazała się literatura. Za młodu pisał wiersze, ich zestaw z lat 1946–1948 opublikował dopiero w roku 1975 w jednym tomie z Wysokim Zamkiem, wspomnieniami z czasów lwowskich. Parał się także krytyką literacką. W 1947 roku ogłosił na łamach „TP” jedną z pierwszych recenzji Niepokoju – poetyckiego debiutu Tadeusza Różewicza.
Jego pierwszym ważnym dziełem są Astronauci z 1951 roku, powieść drukowana w odcinkach rok wcześniej na łamach „Sztandaru Młodych”. Również w odcinkach, ale na łamach „Przekroju”, w 1954 roku drukował pisarz powieść Obłok Magellana. Oprócz powieści takich, jak: Eden, Pamiętnik znaleziony w wannie, Powrót z gwiazd, Głos Pana, w dorobku tego autora znajdują się równie poczytne i znakomite pod względem literackim zbiory opowiadań SF: Dzienniki gwiazdowe, Bajki robotów, Niezwyciężony, Ratujmy kosmos. W kraju i na świecie wielką furorę zrobiły także książki Śledztwo oraz Katar, w których pisarz wykorzystał poetykę powieści detektywistycznej i kryminalnej.
Lem jest także autorem powieści Szpital Przemienienia, której akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym w czasie okupacji niemieckiej.
Był pisarzem z wielką twórczą inwencją. Był aktywny pisarsko i nad wyraz twórczy do końca życia. Dużo pisał, dużo publikował. Żadna jego książka nie przeszła bez echa. Był obdarzony wyjątkowo błyskotliwą inteligencją i wyrafinowanym poczuciem humoru.
Biblioteka Narodowa zachęca do lektury e-booków z wybranymi utworami Stanisława Lema, które udostępnia w porozumieniu z synem pisarza. E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl.
Źródło://www.bn.org.pl/