"Patriotyzm jutra" - zaproszenie do udziału w projekcie

2022-05-30 10:35

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży otrzymała dofinansowanie  w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Edycja 2022 organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Jest to ogólnopolskim program dotacyjny  realizowany  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Program wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne, które zachęcają do poznawania historii w nowoczesny i nieszablonowy sposób.  Spośród nadesłanych  wniosków projekt MBP w Łomży #Czerwony Bór’44 został pozytywnie zaopiniowany oraz otrzymał środki na realizację zadań.

Projekt Czerwony Bór’44 skierowany jest do uczniów w wieku 15–17 lat oraz osób dorosłych. Zakłada przybliżenie i upamiętnienie historii mało znanej, która rozegrała się na ziemi łomżyńskiej w czasie II wojny światowej oraz włączenie mieszkańców Łomży i okolic w obchody 78. rocznicy bitwy w lasach  Czerwonego  Boru. W ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące działania:

Prelekcje i wykłady na temat genezy i przebiegu wydarzeń, jakie miały miejsce 23 czerwca 1944 r. w kompleksie leśnym Czerwonego Boru:

  • 30 maja 2022 r. godz. 13.00 „Armia Krajowa w walce z Niemcami - bitwa w Czerwonym Borze”- wykład prof. Krzysztofa Sychowicza – IPN Białystok, Hala Kultury – wstęp wolny
  • 1 czerwca 2022 r. godz. 11.00 „Łomża i okolice w czasie II wojny światowej

prelekcja  Michała Kaczyńskiego – Archiwum Państwowe w Białymstoku - Oddział w Łomży Domek Pastora – wstęp wolny

  • 2 czerwca 2022 r. godz. 9.00

Narodowe Siły Zbrojne a bitwa w Czerwonym Borze” – prelekcja Dariusza Syrnickiego – Związek Żołnierzy NSZ – Okręg Łomża , MBP w Łomży, ul. Długa 13

Podczas cyklu warsztatów ( 31 maja – 3 czerwca 2022 r.)  młodzież z III LO w Łomży, przy użyciu aplikacji Action Track, stworzy mobilną grę edukacyjną odwołującą się do lokalnych historycznych wydarzeń z czerwca 1944 r.

 Na 19 czerwca  organizatorzy zaplanowali wycieczkę edukacyjna do lasów Czerwonego Boru,  udział w uroczystościach rocznicowych i premierę mobilnej gry terenowej stworzonej przez młodzież.  Projekt zakończy  wystawa zdjęć i pamiątek związanych z bitwą w lasach Czerwonego Boru,  zaprezentowana w wersji stacjonarnej i on-line oraz film dokumentujący przebieg realizowanego przedsięwzięcia udostępniony w Internecie.

Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie #Czerwony Bór’44.