KOMU I NA JAKICH ZASADACH PRZYSŁUGUJĄ USŁUGI OPIEKUŃCZE?
Osoby uprawnione
Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Co obejmują usługi opiekuńcze
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w:
zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, np. dokonywanie zakupów i rozliczanie wydatków, przynoszenie usługobiorcy posiłków z punktu Żywieniowego, przygotowywanie posiłków z uwzględnieniem diety zaleconej przez lekarza, pomoc w spożywaniu posiłków lub karmienie usługobiorcy, zmycie naczyń po posiłku, wychodzenie na spacer, bieżące sprzątanie mieszkania, a w szczególności ścieranie kurzu, odkurzanie całej powierzchni mieszkania, mycie zlewu, wanny, brodzika, sedesu w łazience, zlewozmywaka w kuchni, umycie podłogi w łazience i kuchni, przy użyciu środków czystości usługobiorcy ,utrzymanie czystości sprzętu sanitarnego (miednicy, kaczki, basenu, nocnika),wynoszenie śmieci itp.
opiekę higieniczną np. ogólne mycie usługobiorcy, mycie głowy, kąpanie, czesanie, golenie, obcinanie paznokci, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmiana pampersów, układanie chorego w łóżku i pomoc przy zmianie pozycji, zmiana bielizny osobistej i pościelowej, pomoc przy ubieraniu, słanie łóżka itp.
zaleconą przez lekarza pielęgnację np. mierzenie temperatury ciała, rozkładanie leków, podawanie leków drogą doustną, doodbytniczą, wziewną (inhalacje) lub przez skórę (wcieranie), oklepywanie, zapobieganie powstawaniu odleżyn i odparzeń, stosowanie okładów i kompresów, zmiana opatrunków,
w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze to szczególny rodzaj usług dostosowany do rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Usługi te są świadczone przez specjalistów, np. pielęgniarki, rehabilitantów.
Jak uzyskać taką pomoc?
O pomoc w formie usług opiekuńczych należy zwrócić się do OPS w Śniadowie. Usługi opiekuńcze przyznaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby wymagającej pomocy oraz przedstawieniu wymaganej dokumentacji, tj.
zaświadczenia lekarskiego ze wskazaniem o konieczności objęcia osoby usługami opiekuńczymi;
zaświadczenia o wynagrodzeniu z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku o udzielnie pomocy w formie usług opiekuńczych lub zaświadczenia właściwego organu emerytalno- rentowego o wysokości uzyskanego świadczenia emerytalnego/rentowego w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku;
kserokopii decyzji o wysokości ostatniej waloryzacji świadczenia emerytalno-rentowego;
innych dokumentów, które uzależnione są od sytuacji rodzinnej, dochodowej, majątkowej osoby lub rodziny.
Odpłatność
Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone są nieodpłatnie w przypadku, gdy dochód osoby lub rodziny nie przekracza kryterium dochodowego lub jest równy kryterium dochodowemu, określonemu w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2022r. Nr 2268 ze zm.), zwanemu dalej kryterium dochodowym. W przypadku osoby w rodzinie jest to kwota 600,00 zł na osobę w rodzinie, natomiast w przypadku osoby samotnie gospodarującej jest to kwota 776,00 zł.
Osoby nie spełniające powyższych warunków ponoszą odpłatność za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w zależności od dochodu i na zasadach ustalonych przez władze gminy w drodze uchwały.