Gmina Śniadowo uczciła 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W dniu 22 stycznia obchodziliśmy kolejną rocznicę wybuchu powstania. W tym roku w uroczystości uczestniczyli: Pan Marek Komorowski – Senator RP, Pan Lech Szabłowski – Starosta Łomżyński oraz Ks. Tomasz Wilga - Proboszcz Parafii pw. WNMP w Śniadowie i Ks. Dariusz Wizner - Proboszcz Parafii pw. Świętego Wojciecha BM w Szczepankowie.
Tradycyjna uroczystość złożenia kwiatów i symbolicznego zapalenia zniczy ku pamięci powstańców odbyła się przed pomnikiem bohaterów poległych w walce o niepodległość Polski na cmentarzu parafialnym w Śniadowie.
Wójt – Rafał Pstrągowski przypomniał trudne czasy Polski pod zaborem rosyjskim i wspomniał o bohaterskiej postawie Polaków, którzy zbrojnie wystąpili przeciwko Caratowi w 1863 roku, aby walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Wójt wspomniał, że wystąpienie przeciwko zaborcy spotkało się z reperkusjami Caratu, które dotyczyło również Gminy Śniadowo. Otóż 5 lat od upadku powstania Śniadowo w ramach reperkusji odwetowych utraciło prawa miejskie. W publicznej dyskusji oraz w propozycjach administracji rządowej pojawia się propozycja przywrócenia miejscowości Śniadowo praw miejskich.
Senator – Marek Komorowski, nawiązał do wystąpienia Wójta Gminy i wskazał, że bohaterskie powstanie Polaków o odzyskanie niepodległości spotkało się z kolejnymi reperkusjami ze strony zaborcy rosyjskiego. Zostały likwidowane szkoły powiatowe, zakony, księgi parafialne nakazano prowadzić w języku rosyjskim, masowo rekwirowano majątki powstańców. Mimo działań odwetowych duch narodu polskiego nie zaginął, co urzeczywistniło się w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Starosta Łomżyński – Lech Szabłowski nawiązał do powiatowych obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się w Łomży. Poinformował także, że na zaproszenie Prezydenta RP – Andrzeja Dudy w poniedziałek 23 stycznia weźmie udział w centralnych obchodach uczczenia pamięci Powstania Styczniowego na warszawskiej Cytadeli, obchodzonych wspólnie przez Polskę i Litwę, z udziałem Prezydenta Litwy – Gitanasa Nausedy.
Po odmówieniu modlitwy przez Ks. Proboszcza – Tomasza Wilgę, delegacja znamienitych gości wraz z Wójtem Gminy – Rafałem Pstrągowskim złożyła kwiaty oraz zapaliła symboliczne znicze w intencji poległych bohaterów powstania styczniowego.