Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz

2023-03-10 14:29
Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz

 

W czwartkowe popołudnie 9 marca Anna Rybakiewicz spotkała się z czytelnikami w Śniadowie - swojej rodzinnej miejscowości - by promować „Lekarkę nazistów”, jej literacki debiut.

Akcja powieści osadzona jest w realiach II wojny światowej w Nowogrodzie i Łomży, ale Alicja – główna bohaterka - trafia też do Śniadowa.

To książka o miłości, ale jak mówi autorka, nie o takiej cukierkowej, ale takiej zakazanej, która nie miała prawa się wydarzyć. Ta miłość, której  główna bohaterka wcale nie szukała, jednak się wydarzyła. Alicja jest lekarką – chirurgiem i w czasie wojny, wraz z córką ucieka z Warszawy do Nowogrodu. Wcześniej w stolicy Gestapo zabiło jej męża i ona w jego rodzinnych stronach szuka schronienia. W trakcie podróży kobiety są świadkami wypadku, w którym ranny zostaje niemiecki żołnierz. Alicja, kierując się poczuciem obowiązku, ratuje mu życie i tym samym krzyżuje swoje drogi z komendantem Franzem Hizelem. W konsekwencji staje się wrogiem okolicznych mieszkańców i ukrywających się w pobliskich lasach partyzantów. Musi udowodnić, że nie jest kolaborantką, a jedynie lekarką wierną złożonej przysiędze.

Zdecydowana większość uczestników spotkania była już po lekturze „Lekarki nazistów’’ i wszyscy zgodnie twierdzili, że jest to wciągająca i emocjonująca historia.

Panią Anię inspirują historie, które słyszy wokół siebie. Chłonie je i z nich czerpie inspiracje. Interesuje się historią regionu, z sentymentem powraca do starych fotografii i wspomnień jej dziadków .

Już niebawem, bo 12 kwietnia, nakładem Wydawnictwa Filia, ukaże się jej kolejna książka „Złodziejka listów”. Będzie to również powieść z historią w tle, której akcja dzieje się w trakcie II wojny światowej. Główna bohaterka będzie niezwykle wrażliwą osobą, która na swój specyficzny sposób będzie sobie radziła z otaczającym ją wojennym szaleństwem.

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej Gminy Śniadowo – pierwszej bibliotece Pani Ani, miejscu, gdzie jak autorka sama zaznaczyła, spędzała cudowne chwile jako dziecko, gdzie oczami wyobraźni po raz pierwszy mogła zobaczyć, jak ogromny i cudowny jest świat książek.

Pani Ani gratulujemy udanego debiutu a naszych czytelników zapraszamy do lektury.

  • Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz Relacja ze spotkania z Anną Rybakiewicz